Her fikir dünyamızı şekillendirme gücüne sahiptir

Başvuru başlangıç tarihi 13 Eylül 2018

Son başvuru tarihi 12 Aralık 2018

Eyalet ödülünü kazananların açıklanması Mart 2019

Bölgesel finalistlerin açıklanması Nisan 2019

Dünya genelinde finalistlerin açıklanması Mayıs 2019

Resmi saat, Mountain View, Kaliforniya, ABD saatine dayanmaktadır. Kendi saat diliminizdeki son teslim tarihini mutlaka kontrol edin.

Bu yılın Google Science Fair etkinliği sona erdi. Hangi projelerin kazandığını görmek ister misiniz?

Bu yıl yarışma sona erdi diye eğlence bitmiş değil. Fikir üretmeye devam edin ve buradan biraz ilham alın.

Aklınızda bulundurmanız gereken kurallar.

Projenize başlamadan önce kural dokümanına göz atın. Kısa ve kolay okunan bir doküman. Gerçekten öyle.

Değerlendirmenin nasıl yapıldığını bilmek ister misiniz?

Değerlendirme süreci ve kriterleri ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Projemi gönderdikten sonra ne olur?

Jüri panelimiz tüm başvuruları değerlendirme kriterlerine göre inceler. En yüksek puanı alan projeler dikkatle incelenerek 100 bölge finalisti seçilir. Daha sonra jüri tüm dünyadan 20 küresel finalist seçer ve bu kişiler kategori kazananlarının ve Büyük Ödülü kazananın ilan edileceği Kaliforniya, Mountain View'a seyahat ederler.

Değerlendirme kriterleri nelerdir?

İlham veren proje/fikir

Jüri yeni bir bakış açısı, taze düşünce veya yenilikçi yaklaşım sunan projeler arıyor. Bunun tamamen yeni bir bilim, teknoloji, mühendislik, matematik (BTMM) alanı olması gerekmez. İşin doğrusu, pek çok çığır açan buluş sadece başkalarının bıraktığı yerden devam ederek ortaya çıkmıştır ve biz de bunu destekliyoruz.

Etki yaratma kapasitesi

Jüri, çalışmanızın gerçek dünyayı şimdi veya gelecekte olumlu etkileyip etkileyemeyeceğini dikkatle değerlendirecektir. Bu nedenle projenizde bulgularınızın gerçek dünyadaki senaryolara nasıl ve nerede uygulanabileceğini veya ölçeklenebileceğini gösterin.

Bilime ve mühendisliğe duyulan tutku

Jüri, projeleri konusunda gerçekten tutkulu olan yenilikçi kişiler arıyor. Bu nedenle fikrinizin nasıl ortaya çıktığına ve neden o fikirle devam etmek istediğinize yer vermeyi unutmayın. Bu ilk BTMM yarışmanız değilse bize anlatın. Tutkunuzun sizi nereye götürdüğünü öğrenmeyi çok isteriz. “Kendiniz hakkında” bölümü bunun için en iyi yerdir.

Yöntemin mükemmelliği

Jüri, Yönteminizin/Testinizin baştaki Soru/Öneri için işe yarayıp yaramadığını ve bunun nedenlerini ele alıp almadığınızı kontrol eder. Unutmayın, baştaki fikriniz başarısız dahi olsa, bu projenizin kötü olduğu anlamına gelmez. Denemelerinizden ders almak, sorun çözme sürecinin bir parçasıdır. Sadece, bu konuda konuştuğunuzdan ve nasıl iyileştirilebileceği hakkında öneriler getirdiğinizden emin olun.

İletişim

Jüri üyeleri farklı altyapılara sahiptir ve projenizi hepsine açıklayabilmeniz gerekir. Bu nedenle projenizin tamamını kısa ve net bir şekilde yazdığınızdan emin olun. Projenizi hayata geçirirken benimseyeceğiniz yaklaşımda yaratıcı olmaya çalışın. Video çekin, resim çekin ve görseller oluşturun. Ayrıca, sunumları, grafikleri ve sadece metin olarak ifade edilmesi zor olan diğer malzemeleri (Sonuçlarınız gibi) Google Dokümanlar'ı kullanarak oluşturabilirsiniz.

Jüri üyelerini görüntüle

Bir sorunuz mu var?

Yarışmayla ilgili genel sorulardan projenizle ilgili belirli sorulara kadar tüm sorularınızın yanıtını öğrenin.